Jak zacząć? Jak stać się fotografem?

W pierwszym wpisie poradnika zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: jak zacząć przygodę z fotografią?

A więc co trzeba wiedzieć żeby stać się początkującym fotografem. Przede wszystkim należy mieć aparat, nie musi to być na początku wypasiony sprzęt za kilka tysięcy złotych. Można zacząć od małego aparatu kompaktowego za parę stówek kupionego w markecie, na allegro lub na przykład na aliexpress.

Nie trzeba też być od razu mistrzem fotografii, przecież każdy z nas zaczynał się uczyć pisać i czytać od zwykłego elementarza. Tak samo w tym przypadku, trzeba zacząć dużo czytać i wziąć do ręki aparat i zacząć fotografować. Nie od razu Kraków zbudowano! Nawet jeśli pierwsze zdjęcia Ci nie wyjdą, to co z tego. Próbuj dalej, każde następne zdjęcie będzie lepsze, a i Twoje zadowolenie wzrośnie.

Poznaj swój aparat

Kiedy już nauczysz się trzymać aparat w ręku, czas na dalszą naukę. Warto poznać swój aparat i zacząć robić zdjęcia w trybie manualnym. Przede wszystkim należy przeczytać załączoną w zestawie z aparatem instrukcję i zaznajomić się do czego służą te wszystkie tajemnicze guziczki lub pokrętełka. Wbrew pozorom są bardzo ważne.

fot. Sławomir Śmigielski
fot Monika Śmigielska

Kiedy już poznasz co do czego służy trzeba zacząć robić zdjęcia które będą o wiele lepsze od tych pierwszych. Aby to uczynić należy przejść z trybu automatycznego na półautomatyczny lub manualny. Ten ostatni pozwoli na panowanie nad głębią, kontrastem i wyglądem zdjęcia. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Fotografuj wszystko. Noś aparat zawsze przy sobie. Okazja do zdjęć może się zdarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Nie bądź zaskoczonym, bądź zawsze przygotowanym.

Co fotografować?

Moim skromnym zdaniem, próbuj wszystkiego, twórz krajobrazy, fotografuj architekturę, portrety ludzi, zwierzęta, samochody, dzieci itp. Poproś koleżankę, kolegę niech Ci zapozuje, stań się fotografem od modelingu. Z czasem sam zobaczysz co najlepiej lubisz i w czym będziesz dobry.

W czasie prób ukierunkowania, zacznij pracować nad przysłoną, ekspozycją, światłem. Ucz się, eksperymentuj. Pamiętaj też aby od czasu do czasu odetchnąć od obranego celu i porobić zdjęcia w zupełnie innym kierunku. Nie bądź monotonny.

Zamek K. Rutkowskiego
fot Sławomir Śmigielski

Pobaw się też fotografią czarno-białą, a nóż Ci się spodoba. Warto też zaopatrzyć się w programy do obróbki fotografii. One też na początek nie muszą być profesjonalne. Jest wiele programów darmowych, które niczym nie odbiegają od drogich renomowanych programów i spokojnie znajdziesz je w sieci.

fot. Sławomir Śmigielski

Kiedy już przez to wszystko przejdziesz możesz usiąść, napić się kawy i zastanowić się czy ma to być Twój wymarzony zawód, może hobby, a może po prostu dasz sobie spokój i zajmiesz się czymś innym.

Czy da się zarobić?

Tak, na fotografii da się zarobić, jednak aby zacząć liczyć pieniądze z tego tytułu, trzeba być naprawdę dobrym. Trzeba dużo czytać, ćwiczyć no i oczywiście pomyśleć o dobrym sprzęcie fotograficznym. Zarobić można w różny sposób. Można robić zdjęcia ślubne, na różnych uroczystościach rodzinnych, można robić sesje studyjne, można zająć się modelingiem i na końcu wspomnę o sprzedaży zdjęć, ale to temat na inny wpis.

Podsumowując, „fotografem” może być każdy, jednak nie należy fotografii traktować jak kury znoszącej złote jajka i cykać jak popadnie. Bez sprzętu i odpowiedniego przygotowania wasz przyszły interes szybko padnie. W tym świecie jest duża konkurencja i plotki o złych fotografach szybko się roznoszą. Fotograf musi wykonywać zdjęcia z sercem, a nie z przymusu czy chęci szybkiego zarobku.

Pamiętajmy że nasi klienci są wybredni i szybko ocenią kunszt naszej pracy. Jeśli Twoje zdjęcia będą ich zachwycały wtedy na pewno docenią twórcę i będą polecać innym.

Na tym etapie zakończymy, życzę wszystkim przyszłym fotografom powodzenia w nauce i wyrobienie własnego niepowtarzalnego stylu fotografowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *