Umowa, warto podpisać czy nie?

Umowa, jak bardzo jest ważna? Czy warto ją podpisać przed sesją? Moim skromnym zdaniem w dzisiejszych czasach umowa jest niezbędną częścią każdej sesji zdjęciowej.

Umowę powinna być zawarta przed sesją, ponieważ jest ona zabezpieczeniem dla fotografa oraz osoby fotografowanej. Powinna ona ściśle określać rodzaj sesji, a także zakres pracy fotografa, wizażysty oraz osób biorących udział w sesji. W tym miejscu chcę zaznaczyć: wystrzegaj się umów ustnych, dlaczego?

Wyobraź sobie sytuację, fotograf umawia się na sesję z modelką lub modelem. Ustnie ustalają wszystkie warunki i zakres pracy. Fotograf robi zdjęcia, obrabia i przekazuje modelce. Wstawia zdjęcia do swojego portfolio, na Instagram, Facebooka. Sypią się pozytywne oceny oraz komentarze, jest zadowolony. Po tygodniu dzwoni modelka i każe fotografowi usunąć wszystkie swoje zdjęcia z jego mediów społecznościowych i portfolio. Po prostu rozmyśliła się biedaczka. Jaki błąd popełnił fotograf?

Umowa, fotograf nie podpisał stosownej umowy papierowej! Sytuacji tego typu jest dużo i nie dotyczą one tylko wycofania się z umowy ustnej. Zdarza się, że ktoś po prostu kradnie nasze prace ingeruje w zdjęcie, nadaje swój podpis. Jak się ustrzec? Podpisując stosowną umowę, tuż przed sesją.

Aleksander Figurski
fot. Monika Śmigielska

Umowy, co powinny zawierać?

Umowa komercyjna powinna zawierać kompletne dane fotografa oraz osoby fotografowanej. Do tego konkretną sumę za wykonaną pracę fotografa lub osoby pozującej. Powinna określać zakres pracy/pozowania. Może się zdarzyć, że podczas zdjęć pomysł na sesję ulegnie zmianie. Za zgodą obu stron, należy w umowie wprowadzić odpowiednie korekty. Żadna ze stron nie może wprowadzać ich bez obecności drugiej strony.

Umowa TFP powinna zawierać kompletne dane fotografa oraz osoby pozującej, zakres pracy fotografa i zakres pozowania modelki/modela. Do tego w umowie warto by było zawrzeć informację gdzie odbędzie się sesja oraz gdzie zdjęcia będą lub mogą być zamieszczone. Obie strony z umową powinny zapoznać się wcześniej, to zaoszczędzi czas obu stronom. Umowę należy podpisać tuż przed sesją, nie po!

Co jeszcze?

Umowa to nie wszystko. Do umowy powinna być podpisana zgoda na przetwarzanie danych osobowych i publikację wizerunku osoby pozującej. Zgody wymagane są przez RODO.

Czy modelka/model może zmienić zdanie odnośnie zgody na publikację wizerunku i przetwarzania danych? I tutaj jest pies pogrzebany. Przy sesji komercyjnej jak najbardziej. Sesja TFP? Sesja TFP to zdjęcia w zamian za pozowanie, modelka/model nic nie płaci fotografowi. Zapłatą są zdjęcia. Wycofanie zgody na publikację i przetwarzanie wizerunku może wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Fotograf może w takim przypadku zażądać zapłaty za sesję. W innym przypadku skończy się to w sądzie. Czego szczerze odradzam i radzę się dogadać. Wasze wątpliwości przed wizytą w sądzie powinien rozwiązać ktoś taki jak prawnik.

Fotografowie, modelki, modele i wizażyści! Zawsze podpisujcie umowy przed wykonaną pracą, nic na „gębę!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *