DS18B20 TO-92 układ czujnika temperatury

Popularny układ czujnika temperatury stosowany w wielu projektach. Układ jest dobrze znany fanom Arduino i Raspberry. Jest prostą alternatywą dla o wiele droższych czujników temperatury + ciśnienia itp.

Jeśli w swoim projekcie nie potrzebujesz pomiaru ciśnienia, wilgotności czy jakości powietrza to DS18B20 jest odpowiednim układem dla ciebie.

DS18B20

Poniżej prosty projekt czujnika temperatury

Aby stworzyć w pełni działający termometr lub kilka na platformie Raspberry potrzebny jest dodatkowo rezystor 4,7kΩ z zasilaniem (3,3V), który bez problemu kupimy na allego lub w innym sklepie elektronicznym. Oznaczenie kolorem rezystora jest jak na rysunku poniżej.

rezystor 4,7kΩ

Do mojego projektu użyję trzech kabelków (czerwony – zasilanie. czarny – masa, biały – sygnał) i płuylę doświadczalną. Poniżej na zdjęciach widać sposób zamontowania poszczególnych elementów.

Tak gotową płytkę możemy podłączyć do pinów Raspberry. Kabel czerwony – pin 1, biały – pin 7 i czarny – pin 9.

GPIO RASPBERRY

Teraz pozostaje włączyć odpowiednie funkcje na naszym Raspberry, otwieramy konsolę i uruchamiamy panel poleceniem: sudo raspi-config. Z menu wybieramy opcję Interface Options, następnie P7 1-Wire i ustawiamy odpowiedź na tak. Potwierdzamy i restarujemy Raspberry.

Teraz możemy rozpocząć pracę z naszym termometrem. Wpierw musimy zainstalować bibliotekę poleceniem: sudo pip3 install w1thermsensor. Teraz tworzymy plik w Pythonie termometr.py. Do pliku wpisujemy kilka prostych linijek kodu.

import w1thermsensor
 
sensor = w1thermsensor.W1ThermSensor()
 
temp = sensor.get_temperature()
print("Temeratura: "+temp+" stopni C")

Zapisujemy i uruchamiamy poleceniem: python temperatura.py lub python3 temperatura.py. Na ekranie monitora ujrzymy pojedyńczy pomiar z naszego czujnika. Gdybyśmy chcieli żeby czujnik pracował non stop wystarczy ten sam skrypt zapętlić. Prosty przykład wydruku temperatury co 10 sekund.

import w1thermsensor
import time
 
while True:
    sensor = w1thermsensor.W1ThermSensor()
    
    temp = sensor.get_temperature()
    print("Temeratura: "+temp+" stopni C")
    time.sleep(10)

I to cała filozofia, dla początkujących programistów powinno to być zrozumiałe.

DS18B20 możesz zamówić u Mnie. Możesz również zamówić inne urządzenia i podzespoły elektroniczne kompatybilne z Arduino czy Raspberry. Jeśli nie znajdziesz swojego zapotrzebowania na naszym koncie allegro, napisz. Postaram Ci się pomóc i sprowadzić poszukiwany element prosto od producenta. Czas oczekiwania na przesyłkę – ok. 3 tygodnie.

Dlaczego warto zamawiać u mnie? Po pierwsze, nie musisz się martwić że Twoja paczka zaginie gdzieś w tranporcie (co w przypadku importu z Chin, często się zdarza). Po drugie, nie musisz się matwić wyrywkową kontrolą i cłem na granicy, co sprawi że twój zamówiony towar stanie się dużo droższy. Po trzecie, nie martw się o cenę, u mnie zamówienie ma tylko 20% marżę (w przypadku allegro, doliczam jeszcze koszt wystawienia na akcji). Jeśli masz pytania napisz, chętnie odpowiem i pomogę w problemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *