Kali Linux – kilka słów o bezpieczeństwie – photorec – scrub – gparted – cz. II

Dzisiaj opiszę po krótce do czego służą programy: photorec, scrub, gparted oraz jak zabespieczyć swoje dane z nośników w razie sprzedaży urządzenia, pożyczenia itp. Całość zadania będzie za pośrednictwem systemu Kali Linux.

Pamiętajcie wszelkie zawarte informacje na moim blogu są tylko dla poszerzenia wiedzy w dobrej intencji, odzyskiwanie danych z jakiegokolwiek nośnika danych bez zgody właściciela a tym bardziej rozpowszechnianie czy sprzedaż, a nawet użycie w celu niezgodnym prawem jest zabronione. Ten czyn podlega karze pozbawienia wolności oraz innych przykrości.

W dziesiejszym wpisie użyjemy trzech programów, których warto nauczyć się używać. Nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza może Wam się przydać.

Photorec – program do odzyskiwania danych z różnego rodzaju nośników danych. Program w edycji Kali Linuxa powinien być zainstalowany, jeśli nie trzeba użyć polecenia”sudo apt install photorec”. Program jest łatwy w użyciu, niestety czas operacji odzyskiwania danych uzależniony jest od wielkości danych, typu danych i wielkości nośnika. Obsługa programu opiera się na poruszaniu strzałkami, potwierdzaniu klawiszem ENTER i użyciem literki „c” aby rozpocząć proces. W moim przypadku jaki obejrzycie na filmie na końcu artykułu, dysk 2,5 ” o wielkości 500GB i próbie odzyskania tylko plików graficznych czas operacji trwał około 4-5 godzin.

photorec

Gparted – program istniejący w systemie linux w wersji graficznej. Jest to darmowy edytor do zarządzania dyskami i partycjami. Możliwości programu są przeogromne i łatwe w użyciu. Za pomocą gparted możemy: zwiększać i zmniejszać partycje, usuwać i tworzyć partycje, przenosić partycje, formatować na wiele formatów itp. Program uruchamiamy w trybie administratora poleceniem: „sudo gparted”.

gparted

Scrub – program ulubiony przezemnie, który w szybki i skuteczny sposób pozwoli Ci a usunięcie danych które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Korzystanie ze scrub-a jest szybsze niż nadpisywanie losowych danych. Proces stosowany przez program zapewnia wysoką niezawodność w usuwaniu danych z nośników. Instalacja programu odbywa się poprzez polecenie: „sudo apt install scrub”.

Warto w tym miejscu przyjrzeć się właściwością programu wpisując polecenie: „sudo scrub -h” i zobaczyć metody usuwania danych z nośnika. Najlepiej przyjrzeć się i stosować metody które posiadają przebiegi powyżej 3 razy. Im więcej razy program przebiegnie po nośniku tym większe prawdopodobieństwo że nikt nie odzyska naszych danych nawet w warunkach specjalnych labolatoriów. Na filmie, użyłem metody „random” która miała pojedyńczy przebieg. Czas oczekiwania procesu to ponad 15 godzin. Wszystko zależy od możliwości komputera i wielkości dysku. Program uruchamia się poleceniem „sudo scrub -p <metoda> dev/ssd, gdzie ssd jest dyskiem który ma być poddany zabiegowi. Podsumowując program jest skuteczny, ale trzeba uzbroić się nawet w kilkudniową cierpliwość.

Scrub ma jeszcze jedną zaletę. Przy jego pomocy można również czyścić i usuwać nieodwracalnie pliki znajdujące się na nośniku danych.

Jak to jest z dyskami ssd?

Spotkałem się z teorią że dysków ssd się nie poddaje obróbce takim programom jak scrub. Podobno po usunięciu trudno jest odzyskać jakiekolwiek dane. W mojej praktyce usuwałem wielokrotnie dane z dysków ssd i poddawałem je formatowaniu. Niestety każdy jeden poddany obróbce programem scrub pozwolił na odzyskanie wszyskich danych. Jedynym zagrożeniem jakie tu widzę to mocna eksploatacja. Dysk ssd poddany obróbce przez scrub jest narażony na wielogodzinną pracę która może uszkodzić elektronikę dysku. Więc poddając dysk ssd odzyskiwaniu danych robi to tylko i wyłącznie na swoją odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.