Kali Linux – programy na początek

Pomimo że Kali Linux jest mocno wypasiony, to jednak brakuje mu parę rzeczy które warto doinstalować. Programy te będziemy często wykorzystywali, przynajmniej na początku naszej nauki.

Na początek warto wspomnieć że Kali Linux powinien być codziennie aktualizowany. Trzeba sobie wprowadzić pewienn nawyk. Odpalasz Kali-ego, potem konsolę i wpisujemy „sudo apt update && sudo apt upgrade -y” lub „sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y” i idziemy robić sobie kawę. Dobrze jest również po aktualizacji wpisać polecenie „sudo apt autoremove” aby usunąć niepotrzebne pozostałości z systemu.

Teraz mamy na bieżąco zaktualizowany systemik. Ja robię to codziennie, teraz to taki mój rytuał. Mam Kali-ego na dwóch maszynach, na laptopie bez VirtualBox-a i na stacjonarce obok Windowsa. Kiedy rano wstaje od razu robię aktualizację. Tutaj ciekawostka, na stacjonarce mam dwa systemy tej samej edycji Kali Linux-a. Jedna na VirtualBox-ie i druga postawiona bez na oddzielnym dysku. Jedynym mankamentem jest to że przy włączaniu komputera wchodzę klawiszem F11 i wybieram z którego dysku startuje, czy z Windowsa czy z Kali Linux.

Dlaczego tak? Potrzebowałem Windowsa i system Kali postawiony bez żadnych wirtualnych dysków. Większość dystrybucji Linuxa da się zainstalować obok Windowsa na jednym dysku, niestety Kali-ego po kilku próbach instalacji nieudało się. Zawsze występowały jakieś problemy. Stąd moja decyzja o instalcji właśnie w ten sposób.

Jak zainstalować Kali Linux obok Windowsa?

Aby to zrobić trzeba mieć trochę wiedzy informatycznej. Ja zrobiłem to prostym sposobem. Mam komputer stacjonarny z trzema dyskami SSD i nagrywarką. Jeden z dysków poświęciłem na Windowsa 11, drugi na Kali Linux, trzeci służy jako przechowalnia plków.

Wszystkie dyski oprócz tego na którym ma być Kali Linux odłączyłem od komputera i w BIOS-ie zaznaczyłem bootowanie z cdrom-u. Włożyłem płytę z najnowszą dystrybucją Kali Linuxa (wcześniej nagraną) i uruchomiłem instalację linux-a na dysk. Po instalacji podłączyłem ponownie dyski do komputera (wszystkie w miejscach poprzedniego podłączenia).

Większość komputerów posiada szybkie botowanie, po restarcie przy uruchamianiu należy przejść do tego ekranu (u mnie jest to F11, w innym komputerze F2), wybrać odpowiedni dysk z którego mamy wystartować i wszystko.

Kali Linux – dodatkowe oprogramowanie.

Programy w linuxie poprzez konsolę instalujemy wpisując komendę: „sudo apt install <nazwa pakietu>”, lub sudo apt-get install <nazwa pakietu>”. Warto zapamiętać :). Co warto doinstalować do systemu?

Pierwsze co powinniśmy zrobić to zainstalować Midnight Commander-a, po krótce opisując program jest to menadżer plików, prosty program z wieloma przydatnymi opcjami. Dokaładniejsze opisy programów będą w osobnych artykułach. Do instalacji w konsoli użyjemy polecenia: „sudo apt install mc -y” lub „sudo apt-get install mc -y„.

Następny i uważam za niezbędny SSH, który umożliwia połączenia z serwerami przy pomocy protokołu ssh poprzez internet w zaszyfrowanej formie. Program instalujemy poleceniem: „sudo apt install ssh – y„. W niektórych dystrybucjach ten program już jest i nie trzeba go instalować. Jeśli będzie w Twojej dostaniesz komunikat że pakiety już są i nie ma potrzeby ponownej instalacji.

driftnet – program do nasłuchu sieci i przechwytywania obrazów w strumieniu TCP. Bardzo przydatne narzędzie które instalujemy poleceniem: „sudo apt install driftnet -y

tcpdummp – kolejne przydatne narzędzie które przechwytuje i analizuje ruch sieciowy, często używany do rozwiązywania problemów z siecią lub jej bezpieczeństwa. Instalujemy poleceniem: „sudo apt install tcpdump -y„.

bettercap – program podobny do ettercap tylko wydaje mi się lepszy i z wieloma funkcjami, jednym słowem wypasiona wersja ettercap-a. Do czego służy? Po krótce, do przechwytywania pakietów z sieci i ataków MITM i rozpoznawania ataków w sieci (to zagadnienie omówimy w oddzielnym artykule). Instalujemy poleceniem: „sudo apt install bettercap -y”.

Resztę niezbędnych programów omówimy w kolejnych odcinkach, a w następnym zajmiemy się programem ettercap i likwidacją błędu jaki występuje po uruchomieniu programu. Chciałbym jeszcze o jednej rzeczy, dla tych którzy zaczynają przygodę z linuxem, wszystkie wymienione wcześniej programy, można zainstalować jednym poleceniem. „sudo apt install mc ssh driftnet tcpdump bettercap -y„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.