Podstawowe komendy w Linuxie. Zacznijmy od nowa.

Trochę żle zacząłem, tak trochę od dupy strony. Opisałem jak włamać się do sieci a w sumie powinienem zacząć od podstaw. W sumie opisałem też jak zainstalować Kali linux na komputerze i dostałem parę próśb o napisanie artykułów o podstawach użytkowania.

Co prawda jeśli zdecydowałeś się na Kaliego powinieneś już znać trochę więcej niż podstawy obsługi Linuxa. Ten system nie jest dla początkujących, acz kolwiek ja sam zaczynałem właśnie na Kalim. Dlaczego?

Ktoś mi doradził mówiąc. „Nie bądź jak przedszkolak, idź do przodu i zacznij jak student” i wiecie co, okazało się że nie jest to takie trudne jak opisują. Fakt że niekoniecznie wiem wszysto, ale jakąś tam wiedzę już mam.

Pracując na jakim kolwiek systemie Linux warto znać komendy przynajmniej postawowe i wiedzieć o nieco gdyby coś się popsuło. Dużo informacji tego typu jest w internecie i na różnych forach. Postaram się napisać o tych najbardziej potrzebnych rzeczach, o których powinieneś wiedzieć.

Zaczynamy

Terminal – (konsola, powłoka, ang. shell), to pierwsze o czym powienieneś wiedzieć i to najczęstrze co będziesz używał. Co to właściwie jest? Najprościej jak tylko się da, to takie magiczne okno (powłoka) przy pomocy którego wpisujesz polecenia z klawiatury a system operacyjny je wykonuje. To okno ułatwi Ci życie i skróci pracę, pod warunkiem że trochę się tutaj zatrzymasz i pouczysz. Znajomość korzystania z terminala to wielki krok w Twojej przyszłej karierze.

UPDATE i UPGRADE

Jak pewnie wiesz każdy system czy to będzie Linux czy Windows czy Mac wymaga aktualizacji. W przypadku Linuxa nie każdy system robi sam aktualizacje i nie kazdy system sam Cię informuje o nowych aktualizacjach. Trzeba to robić samemu i do tego ręcznie. I właśnie do tego służy terminal.

Aktualizację Kaliego wykonujesz z poziomu roota, wpisując polecenia: „sudo apt-get update” i „sudo apt-get upgrade” lub „sudo apt update” i „sudo apt upgrade. Do polecenia „upgrade” możesz dodać „full-upgrade” co pozwoli ci na pełną aktualizację systemu. W tym miejscu należy też wspomnieć że polecenia (instrukcje) można ze sobą łączyć. Np: „sudo apt update; sudo apt full-upgrade” lub „sudo apt update && sudo apt full-upgrade”. To znacznie skróci Twoją pracę.

Jak pewnie zauważyłeś po wpisaniu tego polecenia w terminalu i wpisaniu hasła dostałeś zapytanie czy potwierdzasz że chcesz zaktualizować system, aby tego uniknąć możesz po prostu wpisać „-y” na końcu swojej instrukcji. Np: „sudo apt update; sudo apt full-upgrade -y” i po sprawie :).

Trzeba pamiętać aby aktualizację systemu przeprowadzać jak najczęściej, to zapewni dobrą funkcjonalność Twojego systemu i bezpieczeństwo danych w komputerze i nie tylko.

AUTOREMOVE, AUTOCLEAN, CLEAN

Jak już masz aktualizację to warto po sobie też posprzątać. Pilnuj tego a Twój system nigdy cię nie zawiedzie. Polecenie „sudo apt clean” czyści lokalne repozytorium z pobranych plików i pakietów. „sudo apt autoclean” podobnie jak poprzednie polecenie czyści lokalne repozytorium z pobranych plików i pakietów, ale usuwa pliki których nie można było pobrać i które są bezużyteczne. To polecenie pomaga zapobiec zbyt dużemu rozrostowi pamięci podręcznej systemu.

Warto też użyć po wszystkim polecenia „sudo apt autoremove”, aby usunąć niepotrzebne pakiety po naszej aktualizacji. Reasumując jak powinno wyglądać Twoje polecenie, aby zaoszczędzić Twój cenny czas.

sudo apt update; sudo apt full-upgrade -y; sudo apt autoremove -y; sudo apt clean -y; sudo apt autoclean -y

Trochę długaśne to polecenie. Nie martw się tym w kolejnych odcinkach pokażę ci jak zautomatyzować tego typu procesy.

W tym odcinku to już wszystko, w kolejnym pokażę ci inne polecenia. Jako użytkownik Linuxa powinieneś je znać, bo na pewno przydadzą Ci się w przyszłości i nie tylko w pracy pentestera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *